Sérii videí s náměty na cvičení s atletickým žebříkem doplňujeme také o několik zajímavých tipů pro silovou přípravu zaměřenou na odrazy. Doposud jsme vám nabídli několik základních cvičení frekvence, odrazovou i koordinační přípravu (první článek, druhý článek) a také tipy na pokročilá cvičení na žebříku. Dnes otevíráme další možnosti využití žebříku v oblasti výbušné síly.
Snožka, roznožka a jedna noha dopředu
Odrazové cvičení pro spodní končetiny se čtyřmi variantami ukazuje první video. Postupně v něm hráči vyzkoušejí “snožku” – tedy výskok s dotykem nohou, které ale dopadají opět do postavení vedle žebříku, “roznožku,” která je opačnou variantou snožky, a boční proskakování, při kterém hráči vykopávají vždy jednu nohu vpřed a druhou vzad s dopadem opět oběma dovnitř žebříku.
Probíhání bokem: doplňujeme základy
Mezi základními frekvenčními cvičeními v našem archivu doposud chybělo probíhání bokem se dvěma kroky do každého okénka. Doplňujeme ho tedy nyní, na záběrech uvidíte hráče žákovských a juniorských družstev SK Prosek Praha.
Změna frekvence a navazující sprint
Další základní cvičení či spíše metoda je pak probíhání se změnou frekvence a navazujícím krátkým sprintem. Hráči tak postupně střídají rychlou frekvenci na malém prostoru, rychlost kratších kroků a maximální rychlost běhu už bez omezení na okénka žebříku.
Kolena k bradě
Takzvané “klokaní výskoky” mohou být samozřejmě náplní tréninku i bez žebříku, ale na žebříku dostávají i lehký koordinační rozměr. I při maximálním odrazu a přitažení nohou k hrudníku musejí být hráči schopni kontrolovat následný dopad. Cílem je také plynulé navázání jednotlivých výskoků, tedy procházení žebříku bez meziskoků a dlouhých odpočinkových intervalů.
Proskakování bokem ve vzporu
Příkladem kreativního využití žebříku je cvik, při kterém se hráči posunují bokem odrazy po jednotlivých okéncích žebříku. Uvniř ale nemají nohy, nýbrž ruce, a výchozí pozicí je vzpor. “V kliku” se pak střídají poskokem posunují ruce a nohy, samozřejmostí je vystřídání obou směrů pohybu.