Finty v tréninku: “Gadeho finta” z backhandu

Třetí pěknou fintičkou, kterou jsme si vyzkoušeli v rámci tréninků na Letním soustředění mládeže v Kralupech nad Vltavou, je trik, který proslavil Peter Gade. “Gadeho finta” spočívá v naznačeném pohybu jako na lob po čáře z backhandové strany kurtu. Následuje ale frajerské odehrání kraťasu křížem spodním úderem “pod rukou”. Prohlédněte si záznam úspěšného použití této fintičky v zápase:

Gadeho finta: důležité je uvolnit raketu v prstech

GADEHO FINTA cvičí šikovnost v práci s raketou i flexibilitu zápěstí
GADEHO FINTA cvičí šikovnost v práci s raketou i flexibilitu zápěstí
Zahrání křižného kraťasu pod rukou si alespoň někdy vyzkoušel snad každý badmintonista. Gadeho finta je ale o něco komplikovanější právě kvůli prvnímu falešnému úderu – lobu po čáře. Na začátku tedy není jen nastavení rakety do pozice pro backhandový kraťas, ale také stisk a krátký, prudký pohyb raketou směrem proti míčku. Soupeř by se v tu chvíli měl ve svém pohybu zastavit nebo ucuknout směrem do zadní části kurtu.

Teprve pak přichází známé odehrání spodem a pod rukou. Předchozí stisk musí tedy následovat uvolnění rakety v prstech a protočení proti směru hodinových ručiček. Gadeho finta končí odehráním forehandovou stranou výpletu křížem do protějšího předního rohu soupeře. Pro vytvoření správného úhlu je třeba nejen “zalomit” zápěstí při pohybu rakety směrem dolů, ale také ji uvolnit z prstů, aby setrvačností “doběhla” do správné pozice. Hodí se také po falešném lobu raketu mírně posunout do vnější strany, tak aby na propadávající míček mířila ne hlava rakety, ale držátko – tak dosáhneme lepšího úhlu pro odehrání křižného míče.

Pěkné provedení Gadeho finty si můžete prohlédnout v našem videu ze soustředění, kde se Vašek Podivín pokusil o co nejpřesnější napodobení dánské badmintonové legendy. Dvakrát přišlo dokonce i odehrání s “bonusovým” prasátkem ;-)

Gadeho finta je, stejně jako řada dalších triků, nejúčinnější tehdy, když se hráč plně soustředí na falešný úder. Dlouho a přesvědčivě signalizovat úder, který se ale ve skutečnosti nechystá zahrát. Jeho provedení by pak mělo přijít úplně těsně před okamžikem, kdy by bylo nutné doopravdy odehrát – přiliš brzké provedení falešného úderu soupeře velmi pravděpodobně nezmate, nebo nezmate na dost dlouho, aby finta měla nějaký patrný účinek.

Prohlédněte si také naše další fintičky v podání juniorských hráčů SK Prosek Praha: roztočený kraťas – lob po čáře v backhandu, lob po čáře – kraťas křížem z forehandu, backhandový lob křížem z forehandu, zadržený drop, lob křížem – lob po čáře v backhandu, kraťas křížem – lob po čáře z forehandu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>