Finty a zadržené či dvojité údery jsou příjemným zpestřením tréninku badmintonistů. Vedle toho, že se hráči naučí nadstandardní údery, poslouží triky i jako přípravné cvičení pro zlepšení rychlých změn držení rakety, stisku a uvolnění držení či rychlé práce s raketou v prstech. V našem pravidelném seriálu dnes pokračujeme šestým dílem, v němž si ukážeme naznačení roztočeného kraťasu, po kterém však následuje odehrání lobu po čáře v backhandové straně kurtu.
Jak na to: dlouho předstírejte kraťas, rychle zahrajte lob
Na videu uvidíte trojici účastníků Letního soustředění mládeže v Kralupech nad Vltavou. Hráčka Sokola Jílové Klára Homolková a hráči SK Prosek Praha Jonáš Petřek a Václav Podivín předvádějí nácvik s nahazováním z přední části kurtu.V první fázi provedení úderu je důležité zvednout zápěstí co nejvýše, aby soupeř nabyl přesvědčení, že budeme zahrávat naražený kraťas na síti. Předstíráme míč roztočený pohybem zprava doleva, tedy v backhandové straně směrem zevřnitř kurtu směrem ke krajní čáře. Falešný úder ale přichází o něco dříve, než by byl zahráván úder standardní. Tím se raketa dostane vedle míčku, který propadává směrem k zemi napravo od výpletu. Následuje prudký pohyb hlavou rakety směrem dolů a šikmo nahoru a zahrání skutečného úderu – lobu po čáře.
Pro mnohé je snazší představit si pohyb rakety při fintě díky přirovnání ke kreslení obrázku hlavou rakety do vzduchu. Pomyslnou křivkou, kterou hlava rakety “kreslí” je nejprve oblouček a posléze smyčka dolů a zase nahoru: výsledný “obrázek” tedy připomíná smajlíka s vyplazeným jazykem.
Čtěte dále: lob po čáře – kraťas křížem z forehandu, backhandový lob křížem z forehandu, zadržený drop, lob křížem – lob po čáře v backhandu, kraťas křížem – lob po čáře z forehandu.
Pingback: Finty v tréninku: "Gadeho finta" z backhandu | Badminton Coach