Finty v tréninku: zadržený kraťas v backhandu

Dnešní díl seriálu o fintách v tréninku je tak trochu speciální. Do cvičení zadržených úderů se totiž nepustili už “prověření” talentovaní žáci, ale vlastně úplní začátečníci. Na videu uvidíte hráče přípravky SK Prosek Praha, kteří až na jedinou výjimku začali s badmintonem letos v polovině září – jsou tedy na svém pátém či šestém tréninku.

Těžké? Jenom zdánlivě…

ZADRŽENÉMU KRAŤASU musí předcházet falešný nápřah
ZADRŽENÉMU KRAŤASU musí předcházet falešný nápřah
Zadržený kraťas v backhandu by se mohl zdát jako příliš těžký úkol pro děti, které mají mnohdy problémy vůbec trefit míček a zahrát přes síť. Na druhou stranu, začátečníci ještě nemají pojem o tom, co je snadný, a co náročný a “nemožný” úder – a tak na zadání s dvojitým falešným provedením reagovali zcela neutrálně a pouze s lehkým nádechem paniky ;-)

V čem spočívá podstata této finty: zadržený kraťas v backhandu se nejprve snaží přesvědčit soupeře, že se bude hrát za síť – toho dosáhneme včasnou přípravou rakety do vysoké pozice, především hraje klíčovou úlohu zápěstí. Dlouho a dopředu signalizovaný naražený kraťas je prvním falešným úderem. Těsně před kontaktem s míčkem následuje prudký pohyb rakety směrem dolů – to je druhý falešný úder, lob do zadní části kurtu. Soupeř by se měl v tu chvíli ve svém pohybu k síti zarazit, přenést váhu a nebo dokonce cuknout směrem dozadu. Následuje ale skutečný úder, kterým je podražení míčku – zahráváme tedy doopravdy kraťas za síť.

Jak na zadržený kraťas: dlouho čekat v nápřahu

Při tréninku je vhodné zdůraznit rozdílnou rychlost jednotlivých pohybů. První naznačení kraťasu by mělo přijít okamžitě. Pak je třeba dlouho ruku držet nahoře, až téměř do momentu kontaktu výpletu s míčkem. Pohyb směrem dolů by měl být hodně rychlý, tak aby vypadal přesvědčivě druhý falešný úder – lob. A následuje stisk rakety a podseknutí míčku lehce směrem dopředu, tak aby jen těsně překonal pásku. Při nácviku je možné dětem vést ruku, pomůckou pak je i představa, že hlava rakety kreslí do vzduchu písmenko L.

Sledujte, jak si vedli hráči přípravky SK Prosek Praha při prvním setkání s touto fintičkou. Na videu uvidíte Verču Sirůčkovou, Janu Flusserovou, Alenu Tylšovou, Ivanku Treperovou, Martina Vopavu a Marka Vyšatu.

Letošní “přírůstky” do oddílu nejsou prvními pokusnými králíky, na nichž byla tato finta aplikována. Už loni se podařilo dosáhnout překvapivě kvalitních výsledků s hráči, kteří do té doby absolvovali minimum tréninků. Jedno takové historické video zachycuje Vaška Obhlídala, kterému ne zrovna zdatně nahazuje jeho spoluhráč…

Mezinárodní finta: jak se hraje v Německu

K českému podání fintičky se zadrženým dropem z backhandové stranky kurtu pak přidáváme výjimečně ještě dva zahraniční bonusy. První je tréninkové video Diemo Ruhnowa, který hraje se svými svěřenci kombinaci dropu křížem a finty v backhandu na síti:

A pro ty, kdo by chtěli podrobnější vysvětlení správného načasování falešných úderů a poradit s tím, jak efektivně zahrát dvojitou fintu, máme video Lee Jae Boka. Kouč na něm ukazuje trochu odlišnou fintu, dva falešné náznaky jsou ale stejné: kraťas po čáře a lob. U Leeho pak následuje kraťas křížem:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>