Trénink rychlosti: cvičení s posilovací gumou

Rádi byste zrychlili svůj pohyb po kurtu? Hledáte badmintonově specifickou formu pro trénink rychlosti? Zkuste cvičení s využitím posilovací gumy. Dvě varianty najdete i na našem instruktážním videu.

Posilovací guma jako variabilní faktor odporu

Trénink rychlosti s posilovací gumou je založen na podobném principu jako například cvičení s těžkou raketou, sprintování do kopce nebo běhání se zátěží na kotnících. Zkrátka a dobře, hráč by měl překonávat o něco větší odpor, než při normálním pohybu. Důležité jsou přitom dvě věci:

- zachovat identický pohyb: odpor tedy nesmí být tak velký, aby byl hráč při jeho překonávání nucen výrazně měnit techniku vybíhání daného rohu. Důvod je zřejmý: urychloval by se v jiném pohybu, než který si přeje trénovat, a z tréninku by se tak vytratila jeho specifičnost.

- cvičit několik sérií s odporem a navázat sérií bez odporu. Zopakování téhož pohybu bezprostředně po cvičení s odporem je užitečné hlavně z psychického hlediska. Hráč, který náhl nemusí čelit zátěži, se cítí mnohem lehčí a jako by na kurtu doslova létal.

Trénink rychlosti: dvojice cvičení pro start a pohyb k míči

Při obou cvičeních s posilovací gumou využijeme širší a delší gumové pásky, kterou si hráč zaváže kolem pasu. Pokud chcete na cvičení navázat vybíháním bez zátěže, je dobré si zavázat pevný uzel, pak stačí, když po vyběhnutí 6-8 rohů spoluhráč pouze gumu volně pustí a cvičící hráč si může hned odběhat i několik rohů bez odporu.

Při prvním cvičení vybíháme střídavě oba přední rohy. V pohybu si hlídáme aktivaci, správnou techniku výpadů a nezapomínáme ani na práci rukou, které naznačují úder. Na videu z kondičního soustředění v Havlíčkově Borové uvidíte cvičení na fotbalovém trávníku, ale pochopitelně ho lze dělat i přímo na badmintonovém kurtu. A je možné si při stínovém pohybu vzít do ruky raketu, anebo dokonce při přítomnosti třetího nahrávače odehrávat údery u sítě s nahazováním.

Ve druhém cvičení uvidíte vybíhání obranného pohybu do stran. Jde o trénink rychlosti startu na obranu proti smeči. Ve forehandové straně jde o variantu s aktivací, přísunem a výpadem na pravou nohu, v backhandové straně jsme zvolili variantu s výpadem na levou nohu (u praváků), která je o něco rychlejší a nevyžaduje tak velkou rotaci těla. Opět je třeba nezapomínat na aktivaci a hlídat si také správné postavení špičky výpadové nohy. Při pohybu v obraně bychom se měli dostat relativně hluboko a téměř se dotknout země, ale zároveň udržet rovnováhu a nepřepadnout trupem směrem dopředu; udržet těžiště pod nohama.

Co vlastně trénujeme?

Dvě krátká videa pochopitelně stěží mohou pokrýt všechny možnosti tréninku rychlosti s posilovací gumou. Obdobně lze trénovat pohyb na sklepávání na síti, obranu do předních i zadních rohů, s určitou mírou opatrnosti i pohyb do zadní části kurtu s přeskoky, pohyb na drajvy, odskoky do stran či start na příjem podání. Na další varianty jistě přijdete i sami. Zamyslete se ale ještě nad otázkou z posledního mezititulku. Co vlastně na dvojici cvičení, která jsme vám předvedli na videích, trénujeme?

Odpověď je, že jde o rychlost pohybu směrem k míčku. Ale je důležité si uvědomit, že to je jen jedna složka badmintonového pohybu. Vedle rychlého pohybu k míči potřebujeme také rychlé návraty. Jak na ně v tréninku s posilovací gumou? Odpověď nabízí selský rozum: je třeba otočit postavení spoluhráče a vytvořit odpor v opačném směru…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>