Finty v tréninku: forehandový lob z příjmu

Badminton je pestrá a zajímavá hra, v níž lze najít vedle jednoduchých i řadu složitějších, ale o to efektnějších řešení herních situací. V seriálu Finty z tréninku jsme si už představili několik triků, které lze vyzkoušet pro rozehrání druhého míčku ve výměně; tedy příjmu soupeřova podání. Ať už šlo o backhandový kraťas křížem z příjmu, zadržený drop nebo forehandový kraťas křížem z příjmu, měly tyto fintičky společné rozehrání do přední části kurtu. Dnes si ukážeme trik, který právě rozehrání do přední části kurtu naznačuje, míč ale následně končí v zadním rohu po zahrání zatajeného útočného lobu.

Jak na to: náznak kraťasu -> forehandový lob z příjmu

Dnešní fintička patří mezi ty, které vyžadují dvojitý pohyb rakety a také dvojí stisk a uvolnění držení rakety. Hráč se nejprve k míčku přibližuje z pravé strany (u praváka), pozice výpletu vůči míčku naznačuje rozehrání do levého předního rohu. Krátce před kontaktem se ale pohyb rakety proti míčku zastaví a následuje mírné stažení celé paže dozadu a vytočení rakety v prstech a pomocí zápěstí tak, aby forehandová strana výpletu směřovala doprava. Následuje druhý stisk a skutečný zásah míčku, který je pomocí prstů odehrán do pravého zadního rohu.

O něco snadnější použití této fintičky je při příjmu z levé strany (opět platí u praváků), ale samozřejmě ji lze využít i zprava. Důležité pro její absolutní úspěch je provést falešný pohyb až těsně před míčkem – dříve by nedošlo k potřebnému zmatení soupeře. Velmi pak pomáhá i využití těla, kdy pohyb trupu, ramene hrací ruky a také pohled signalizují odehrání do místa, kam by letěl naznačovaný úder.

Na tréninkovém videu ze soustředění v Kralupech nad Vltavou ukazuje hezky výše popsanou fintičku Miloslav Beznoska, člen ligového družstva SK Prosek Praha:

Není to zbytečně složité?

Tak jako u řady dvojitých úderů může přijít oprávněná obava, zda nejde o zbytečně složitý úder. Je pravdou, že se delším pohybem rakety při odehrání snižuje výška zásahu míčku a také jde o náročnější úder než prostý útočný lob. Na druhou stranu získává hráč na svou stranu moment překvapení a pokud se finta povede, prakticky nehrozí, že by soupeř útočný lob atakoval smečí nebo stick smečí. A tak jako pro další fintičky i zde platí, že jde o koření hry, které by nemělo být jedinou variantou rozehrání příjmu…

Motivací pro ty, kdo by si zatajený lob z příjmu chtěli vyzkoušet v praxi, pak budiž video s Peterem Gadem, který právě na forehandovou fintičku ze druhého míče “dostal” celou řadu hráčů světové špičky. Jednu hezkou ukázku přikládáme níže:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>