Finty v tréninku: kraťas křížem – lob po čáře z backhandu

Jubilejní dvacátý díl seriálu Finty v tréninku se věnuje fintičce populární i mezi světovými hráči pro svou užitečnost i spektakulárnost. Jedná se opět o dvojitý úder, při kterém nejprve hráč jakýmsi “háčkem” naznačuje kraťas křížem, následně ale odehrává lob po čáře z předního backhandového rohu. Fintu znají pravidelní diváci turnajů světové série v podání Petera Gadeho (jako jeden z jeho “trademark” úderů), ale úspěšně ho využívají i další přední hráči včetně řady stále aktivních. Dvacátý díl seriálu o fintách je také svým způsobem návratem na úplný začátek k první fintičce, kterou jsme si předvedli – nebylo jí nic jiného, než odehrání stejné finty z předního forehandového rohu (sledujte zde).

Jak na to: lob po čáře z backhandu jako druhý úder

Při provedení zatajeného lobu po čáře z backhandu je třeba velmi dlouho signalizovat odlišný úder. Hráč se blíží k síti s univerzální přípravou rakety jako na backhandový kraťas. Těsně před okamžikem odehrání míče následuje falešný úder – klesnutí zápěstím směrem dolů, které vytvoří “háček” v podobě náznaku křížového kraťasu. Pohybem zápěstí směrem dolů se backhandová strana výpletu natočí tak, že je právě odehrání křížem nejpravděpodobnější variantou. Následuje pohyb podél sítě, při kterém ale míček propadne nalevo vedle rakety (u praváka).

Falešný úder následuje skutečné odehrání – velmi rychlý návrat rakety pod míč a odehrání stiskem do zadní části kurtu. Lob po čáře z backhandu následuje opětovné dotažení rakety podél sítě, které už není nezbytně nutnou součástí úderu, ale znesnadňuje odhalení toho, co se skutečně s míčkem stalo, a může pomoci ještě více zmást soupeře. Při odehrání lobu pak nevadí, když nejde o zcela čistý úder, může obsahovat i dílčí seknutí (pozor ale na úplný spodní slice – ten by míček v letu hodně zabrzdil).

Fintičku po vzoru Petera Gadeho na videu ukazují hráči ligového družstva SK Prosek Praha Míša Zelinková a Vašek Podivín.

V podání mistra: pojď sem – kam jdeš?

I když by rozhodně nemělo jít o výchozí a nejčastější variantu rozehrání z předního backhandového rohu, najdeme na záznamech světových zápasů celou řadu příkladů, kdy se využití zatajeného lobu z backhandu vyplatilo a “skočili” na něj i ti úplně nejlepší. Sledujte, jak Peter Gade zaskočil úřadující světovou jedničku. Lee Chong Wei sice míček odehraný do zadní části kurtu stihl, ale Gade získal v dané výměně rozhodující výhodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>