Nedílnou součástí tréninku mladých badmintonistů jsou driblovací cvičení – tedy taková cvičení, při kterých si hráč sám pinká s míčkem na místě či v pohybu. V jádru slouží pro zlepšení odhadu, naučení základního zasahování, správného držení rakety pro forehandový a backhandový úder či jeho rychlé změny.
Pinkat si jen tak do stropu forehandem, backhandem či střídavě, by ale jistě nejen děti brzy omrzelo. Cvičení tak lze zpestřit vyzkoušením celé řady více či méně náročných “fintiček,” jejichž předvedení je ve výsledku příjemnou “frajeřinkou”, kterou si hráči mohou odnést domů a chlubit se v badmintonové společnosti.
Driblinkové fintičky zlepšují rychlou práci s raketou
Cvičení různých fintiček při driblinku má ale i reálný význam pro zlepšování důležitých badmintonových dovedností. Samozřejmě nikdo neříká, že by hráči měli během zápasu házet raketou, protáčet ji za zády, nebo se dokonce pokoušet o pravidly nedovolený zásah tělem. Smysl většiny driblovacích cvičení je zlepšování koordinace, v případech, kde se hází či jinak manipuluje s raketou samozřejmě postřehu a šikovnosti. Poté, co hráč raketu vyhodí, ji zdaleka ne vždy dokáže chytit v ideálním držení – musí je tedy rychle změnit.Při odrazech míčku od těla se zase cvičí rychlá reakce na nečekaný odraz a směr míče – zlepšuje se tedy kontrola nad údery. Současně je třeba k odehrání z krajních pozic například po jen částečně úspěšné patičce nebo hlavičce potřeba použít neobvyklého držení, což je vhodnou přípravou pro změny držení například při krátké obraně křížem.
Tucet námětů, jak na driblinkové fintičky
Prohlédněte si video, kde více než tucet driblovacích fintiček nejrůznější povahy zkoušejí děti z oddílu SK Prosek Praha a badmintonových kroužků pod vedením Tomáše Krajči v Kralupech nad Vltavou, Letňanech a Šterboholech. Řada dětí na videu začala s badmintonem teprve před několika týdny či měsíci, přirozená hravost a objevování toho, co všechno lze dělat s raketou a míčkem, ale pomáhá překonat zdánlivou obtížnost zadání:
Koordinačně nejsnazší a vhodné pro začátek jsou finty s odrazem za tělem či pod nohama, a také předání rakety za zády. Mezi těžší, zejména pro menší děti, patří odrazy od těla. Vrcholem koordinační náročnosti jsou pak vyhození rakety a tlesknutí, salto raketou nebo odraz držátkem rakety.
Žádná fintička ale není nezvládnutelnou záležitostí, a to už pro malé děti. Ve volné chvilce si některou z nich zkuste – i dospělí hráči mohou profitovat ze zlepšení rychlé práce s raketou a změn jejího držení…